High quality and good looking, crackle porcelain mosaic tiles are popularly used in types of swimming pool innovations. 48x48mm mosaic chips mounted on mesh back is easy to install and clean, do not hesitate to contact us for more details.
Highlight:
1. 48x48mm dark blue shades
2. Solid surface and ice-crackle texture
3. Strong durability and huge versatility
4. Environmental-friendly and high performance
5. Anti-slip surface that complies with the international norms
6. Easy installation and maintenance
7. Unique finish for a pool covering
8. Low water-absorption rate and long life
Suitable for:
Any swimming pools, SPA center decor, landscaping and aqua project, bathroom, kitchen, backsplash and styles of indoor and outdoor living spaces.
| Model NO: | BCK645 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.09kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain WOL9902
48x48mm Square Porcelain Ink-Jet Blue KOA2605
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6007
48x48mm Square Glazed Porcelain Mixed Blue BCK004
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP004
97x97mm Square Matte Porcelain Dark Blue BMO903A1
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK640
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Emerald Green BCQ704
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Grey BCK501
100x100mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCQ607