Sparkling, glossy, and highly appealing to eyes, this mix glass mosaics are suitable for swimming pool wall and bottom covering, bathroom, kitchen backsplash and house design. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. 15X15mm iridescent mosaic chips
2. Coloring processing under high temperature
3. Rich colors and glossy surface
4. Good looking and high durability
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC011 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Green Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.35mm |
| Net Weight/Sheet: | 15.4kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC036
Pebble Glass Iridescent White GZOF1901
Iridescent Glass Tile GZOF1606
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK003
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ018
1 Inch Hot Melt Mix Crystal GHOM9602
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2901
Crystal Glass BRK002
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Black GIOL1101
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Navy Blue BGZ020