Anti-slip finish mixes crystal glossy surface. Indulge yourself in the outstanding brilliance of this stylish pool glass tile mosaic. These environmentally friendly hot melt and crystal glass tiles are made in Foshan, China from recycled glass. Ideal for swimming pools, pool waterlines, spas, bathroom walls, and showers.
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 23x23mm golden line hot melting and crystal glass mosaic
2. Matte finish mixes glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 5 colors, Suitable for different styles
4. Made of glass, transparent and exquisite
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GHOM9602 |
| Size: | 300x300x6mm |
| Style: | Golden line hot melt and crystal glass mosaic |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x6mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte mixed Glossy |
| MOQ: | 90 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue, Dark green, Brown |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 23x23x6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.15 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2304
Brickbond Glass GZOM9903
Iridescent Glass Tile GZOF5001
Iridescent Glass Tile GZOF5008
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GIOL1601
Crystal Glass Blue BGI006F2
Crystal Glass BRE008
Crystal Glass Red BGI401F2
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue GZOJ2603
Crystal Glass Red BGI013F2