Mixed-color mosaic tiles can style up your swimming pool for its fantastic palette. Ceramic mosaic tiles always can make big beauty and is a great choice to cover your pool.
Great values, best prices here at Bluwhale Tile, Welcome to contact us for more details.
Highlight:
1. Large-size wave surface
2. Easy to clean and install
3. Non-slip surfaces that meet the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
7. Low-water absorption rate
Suitable for:
Swimming pool, bathroom, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP002 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48*48mm Square Ceramic Ice Crackle Dark Blue BCK658
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6904
2x4 Subway Tile Inkjet Ceramic ZOA2215
48mm Full Body Unglazed KOF6003
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG903A1
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK644
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Blue HMF8602
73x73mm Square Porcelain Ink-Jet OOA2902
48x48mm Square Full Body Unglazed Black KOF6101
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6002