Made up of beautiful iridescent crystal glass materials, this 2x2 square glass pool tile will offer a unique pop of color to any pool project. Our glass mosaic tiles are friendly environmentally, and perfect for residential and commercial applications. Tile samples are highly recommended to view the iridescent effect, surface, and texture of the glass tile if you have not seen this tile material in person.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GKOL1606 |
| Size: | 306*306*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*48*4mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Crystal Glass Blue BGK002F2
23x23mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Blue GHOL1005
Glass Resin Mother of Pearl GZGH8902
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2002
Recycled Glass GKOM9903
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1001
10*10mm Square Glass Gold GAGL5902
Crystal Glass Blue BGI007F2
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Lake Blue GKOL1607
Pebble Glass Iridescent White GZOF1901