Our 2x2 lake blue iridescent swimming pool glass mosaic tiles are friendly environmentally, and perfect for residential and commercial applications. Tile samples are highly recommended to view the iridescent effect, surface, and texture of the glass tile if you have not seen this tile material in person.
If you are greatly interested in pool tiles, feel free to contact us for free samples immediately!
Highlight:
1. Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2. Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3. Available in various patterns
4. Made of glass, zero water absorption
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant, and durable
7. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GKOL1607 |
| Size: | 306*306*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any interior space and pool projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306*306*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte mix glossy |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Lake blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 48*48*4mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF5004
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass Mixed Color GZOJ2604
Iridescent Glass Tile GZOF1004
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Black GKOL1101
15*15mm Square Glass Gold GCGL5902
1 Inch Hot Melt Mix Crystal GHOM9602
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Black ZCIO002
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2902
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GKOL1603
Crystal Glass Blue BGK602F2