Create a bold and dramatic statement with our mixed black euro swimming pool glass mosaic. The dark and mysterious shades of black will transform your swimming pool into a luxurious and sophisticated retreat.
Crafted from high-quality glass, our mosaic tiles are designed to withstand harsh outdoor elements, ensuring that they will maintain their beauty for years to come. The non-slip surface provides added safety for all swimmers, while the low-maintenance nature of the product makes it easy to keep clean and maintain.
Welcome to find us if you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm blend black Euro glass mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchens, backsplashes, showers, and any applications
| Model NO: | ZCIO002 |
| Size: | 317*317*4mm |
| Style: | Euro glass mosaic style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any interior space and pool projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 317*317*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot melt glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Blend black |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 25*25*4mm |
| Gap: | 1.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.91 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Orange BGZ032
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass White BGC038
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8602
48*48mm Square Crystal Glass Aqua Green BRK001
Iridescent Glass Tile GZOF1001
Glass Resin Mother of Pearl GZGH8603
Glass mix Conch Resin Tile Blue GHGH8604
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2901
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO608Z
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601