The white mosaic tiles with a glowing surface, is so pure and eye-catching to apply in any spaces. SAMPLE AVAILABLE HERE. Contact us freely.
Highlight:
1. 15x15mm glowing surface
2. White glossy color
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC038 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | White |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Black GIOL1101
Iridescent Glass Tile GZOF1601
Hot Melt Glass GEOM9602
23x23mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Blue GHOL1005
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass Mixed Color GZOJ2604
20x20mm Venus Cloud Square Hot Melt Glass Iridescent Brown BGN901
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC011
10*10mm Square Glass Gold GAGL5901
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent GEO001KST
Iridescent Glass Tile GZOF1002