Introducing our exquisite 48*48mm square crystal glass aqua green swimming pool tiles, the perfect choice for enhancing the allure of your pool! Crafted with utmost precision and using the finest crystal glass materials, these tiles offer exceptional durability and longevity. Resistant to fading, chipping, and discoloration, they retain their pristine appearance for years to come, allowing you to enjoy a pool that exudes timeless beauty. Cleaning is a breeze, thanks to their smooth surface, enabling you to spend more quality time in the water.
If you are greatly interested in pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. 48*48mm square crystal glass aqua green pool tile
2. Aqua green tone, natural and breezy feel
3. Made from crystal glass, transparent mosaic chips
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant, and durable
Suitable for:
Swimming pools, spas, showers, bathrooms, ponds, etc
| Model NO: | BRK001 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Crystal glass style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Aqua green |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 48*48*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.00 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8601
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green Mixed Blue GIOL1001
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Green BGC036
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Color ZCIO001
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2902
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2603
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ024
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO601Z
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Blue GHOL1001
Crystal Glass Yellow BGI011F2