With an artistic and modern look and feel, this blue glass tile pool is another popular addtion to our mosaic selections in imaginary colors. Adding energy to any pool surroundings as well as other interior designs. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. 25x28mm hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGZ024 |
| Size: | 25x28mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 272x287mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 25x28mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.86kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Black GIOL1101
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent GEO001KST
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Dark Blue BGE001
Crystal Glass BGI601F2
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1703
Iridescent Glass Tile GZOF1603
Iridescent Glass Tile GZOF5002
48x73mm Brickbond Galaxy Pattern Crystal Glass Mosaic Pool Tile GZON7301
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Yellow BGZ902
Crystal Glass Black BGI019F2