A longstanding popular pattern in our luxury selection, mixed colors with golden line elements, adding sparkle and
art feel to any decoration spaces. Sample and custome service available here. Welcome to contact us for best quote for comparing.
Hightlight:
1. 20X20mm hexagon mosaic chips mounted on mesh back
2. Coloring processing under high temperature
3. Golden line and matte finish
4. Good looking and Superb quality
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGE001 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 330x330mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 20x20mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.65 |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2604
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Blue BGC003
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mixed BGE014
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ036
Iridescent Glass Tile GZOF1608
23x23mm Square Iridescent Hot Melt Glass Amber GCOJ2602
Iridescent Glass Tile GZOF5901
23*23mm Square Crystal Glass Aqua Green BRH001
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass Blue Mixed Gray GZOJ2602
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue ZCIO607