Made from resin, conch, and crystal glass tiles. The resin chips with natural shells. The crystal glass chips are high-temperature glass which means the colors will never fade away. The finish is glossy so it is easy for cleaning and the backing is mesh mounted so it is easy for cutting. The mosaic tile color is mainly blue palettes, looking so natural ambient. It is highly recommended for the spa, pool, shower, bathroom, kitchen backsplash, and bathroom wall.
If you are greatly interested in swimming pool tiles, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Resin, natural shell mix crystal glass mosaic tile
2. 1x1 inch square chips, unique design finish
2. Glossy surface, special touch feeling
3. Available in many styles, custom patterns welcome
4. Made from resin, natural conch, and crystal glass
5. Durable, waterproof and stain-resistant
6. With back mesh design, easy for installation
7. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GHGH8604 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Resin glass conch tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Resin, natural shell, and crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*23*8mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.35 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF5006
Glass Resin Mother of Pearl GZGH8601
20*20mm Square Iridescent Blue Green Glass GEOJ2601
Iridescent Glass Tile GZOF1401
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Color BGC009
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Blue BGC024
Crystal Glass White BGI201F2
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2002
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass GEOJ2903
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Grey BGZ903