The turquoise dark green iridescent glass tile series come in a variety of neutral and bold rainbow colors with a glossy finish, which means there is a tile that fits in perfectly with every design. What’s more, it’s the best choice as the pool waterline due to its durable material and shiny look.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Shiny rainbow iridescent glass mosaic
2.Ripple pattern, glossy finish, smooth touching
3.There are 9 colors for your choice
4.Made of glass, 4.0mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZOF5006 |
| Size: | 23x23x4/23x48x4/48x48x4mm |
| Style: | Iridescent Glass Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x300x4mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 72 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Random blend |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Shimmer Iridescent Green |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 23x23x4/23x48x4/48x48x4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.815 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Orange BGZ032
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGE003
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2902
23x23mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2004
Crystal Glass Brown BGI009F2
Crystal Glass Green BGI014F2
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ024
Oval Iridescent Hot Melt Glass Multicolored BGZ008
Iridescent Glass Tile GZOF1607
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE004