Red penny round iridescent glass tiles, with ripple surface design, create a sweet and dreamy swimming pool for your backyard. This mosaic tile is suitable for swimming pools, Jacuzzi, water feature, spa and etc.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Penny round shape iridescent glass mosaic with pink-red tone
2.Wave pattern, rainbow iridescent effect, smooth touching
3.There are 14 colors for your choice
4.Made of glass, 8.5mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOF1401 |
| Size: | 280x300x8.5mm |
| Style: | Iridescent Glass Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 280x300x8.5mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 8.5mm |
| Color: | Red |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | DIA19x8.5mm |
| Gap: | 2.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.34 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ010
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Lemon Yellow GIOL1501
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2002
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK003
Hot Melt Blue H52+H55+H56
Crystal Glass BGI601F2
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC002
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2902
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8603
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent White BGC016