Dive into a world of tranquility with our aqua blue iridescent clear glass mosaic swimming pool. This 97x97mm square pool mosaic is a perfect blend of serenity and sophistication. The non-slip, ripple finish design not only adds a touch of elegance to your pool but also provides a safer swimming environment. Let the soothing aqua blue hues transport you to a calming oasis, where every swim becomes a refreshing escape.
If you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please contact us immediately!
Highlight:
1. Square iridescent transparent clear glass mosaic tile
2. Clear and transparent chips, aqua blue rainbow iridescent effect
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches, etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, spa pools, showers, bathrooms, ponds, etc
| Model NO: | GMOF1602 |
| Size: | 300*300*10mm |
| Style: | 4x4 iridescent glass mosaic swimming pool tile |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*10mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte ripple surface |
| MOQ: | 74 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 10mm |
| Color: | Aqua blue |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 97*97*10mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.50 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Glass Resin Mother of Pearl GZGH8602
Crystal Glass Black BGI016F2
Iridescent Glass Tile GZOF1605
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Green BGC004
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Mixed Blue BGC010
Hot Melt Glass GEOM9602
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO605Z
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Color ZCIO001
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White GZOJ2303
Crystal Glass Black BGI019F2