Highlight:
1. 20x20mm hot melt glass mosaic pool
2. Blue mix green color mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. High performance and longevity
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGE011 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 330x330mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 20x20mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.65kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1201
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2001
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2603
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC033
Crystal Glass Black BGI018F2
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Orange BGZ032
Iridescent Glass Tile GZOF1605
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Green BGC026
23x23mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2004