The hue blue is said to encourage efficiency and confidence. 3D glazed surface design is a creative way to express your characteristics. We put these two elements together and have the ultimate stunning tile look. If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
Premium glazed convex mini star porcelain mosaic
3D surface design, chic glossy finish
Made of porcelain, 6.8mm thickness
Back mesh design, convenient to install
Easy to clean, wear-resistant and durable
Color option: dark blue, gray, pale blue, blue, ocean blue, dark green
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
Free tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Spas, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOB1608 |
| Size: | 300x260mm |
| Style: | Premium Glazed 3D convex mini star style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300x260mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | 3d convex glazed glossy surface |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 6.8mm |
| Color: | dark blue, gray, pale blue, blue, ocean blue, dark green |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, etc |
| Chip Size: | 42*37*6.8mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.85kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Ice Crackle Subway Tile ZOM5702
Triangle Tile Ceramic Cobalt Blue BCZ628A
Fish Scale Royal Blue BCZ634
Plumage Tile Ceramic Dark Green BCZ601S
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9911
Natural Shell Square BOE902E4
Fish Scale ZGA2602
Trapezoid Tile Ceramic Khaki BCZ936A
Classic Hot Melting Glass White GZOJ2201
Triangle Tile Ceramic Light Green BCZ715A