If you are seeking a mosaic tile pattern that can make a classic style swimming pool, this 4mm thickness 1x1 inch little glass pool tile in crystal blue mixed color is a great choice for you. The sample is available and does not hesitate to contact us for the best pricing.
Highlight:
1. 25x25mm blend blue glass mosaic crystal glass
2. Limpid and transparent chips, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch and etc
5. Mesh mounted on back, easy installation
6. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, bathrooms, kitchens, backsplashes, showers, and any wet areas.
| Model NO: | BGI003F2 |
| Size: | 25x25x4mm |
| Style: | Classic style |
| Color Type: | Blue mixed |
| Usage: | Swimming pool, shower, bathroom, spa center, etc |
| Certification: | ISO 9001 |
| Sheet Size: | 300x300x4mm |
| Connect: | Mesh back |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | Regular Stock, No MOQ Requset |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue mixed |
| Application: | Indoor and outdoor swimming pools |
| Chip Size: | 25x25mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 0.8kg |
| Delivery Time: | 20 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Color BGC009
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ018
Brickbond Glass GZOM9902
23*48mm Brickbond Galaxy Glass Mosaic GZON7701
20*20mm Square Iridescent Green Glass GZOJ2701
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Dark Blue BGC005
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
23x23mm Square Crystal Glass Aqua Green Mixed Blue GHOL1005
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Green BGC014
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC020