Introducing our stunning 20*20mm square iridescent green glass pool tile - the perfect way to add a touch of luxury and sophistication to your backyard oasis. Crafted from high-quality glass, these pool tiles feature an iridescent finish that shimmers and sparkles in the sunlight, creating a mesmerizing effect on the surface of your pool. Not only do these pool mosaic tiles look beautiful, but they are also incredibly durable and long-lasting. Resistant to both weather and chemical damage, you can rest assured that your pool will maintain its stunning appearance for years to come. So why settle for a boring, plain pool when you can upgrade to our iridescent green glass pool tile? Transform your backyard into a luxurious paradise with this stunning addition.
If you are in the market for pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm square iridescent glass mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, iridescent effect finish
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, spa pools, ponds, bathrooms, showers, etc
| Model NO: | GZOJ2701 |
| Size: | 327*327*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327*327*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot melt glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent green |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 20*20*4mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.10 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
36x36mm Square Hot Melting Glass Amber GZOL1902
Iridescent Glass Tile GZOF5008
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE012
Brickbond Glass GZOM9903
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ001
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ013
10*10mm Square Glass Gold GAGL5901
15*15mm Square Glass Gold GCGL5902
Crystal Glass Blue BGI602F2
Iridescent Glass Tile GZOF1002