Particularly love this new addition to our crystal glass series, sparkling and highly please to eyes, you can imagine how they would look in your new swimming pool project! What a luxury stunning surface! SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. 20x20mm golden mosaic chips, 330x330mm sheet size, 3mm gap
2. Coloring processing under high temperature
3. Bright colors and glazed surface
4. Good looking and high durability
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Mesh mounted on back, easy to install and clean
Suitable for:
Perfect for luxury swimming pools, bathroom, kitchen, spa centers.
| Model NO: | BRE003,BRE001,BRE002,BRE004 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Luxury Style |
| Color Type: | Golden color |
| Usage: | Wall, Floor, Ceiling |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 330x330mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Golden |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 20x20mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
Picket Shape Iridescent Hot Melt Glass Amber GZOJ2003
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1603
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GIOL1502
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ013
20*20mm Square Iridescent Blue Green Glass GEOJ2601
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent GKOL1702
20x20mm Venus Cloud Square Hot Melt Glass Iridescent Brown BGN901
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White Mixed Gray GZOJ2901
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GKOL1601
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Aqua Green Mixed Blue GIOL1001