Looking for the stunning design mosaic porcelain tile for swimming pool projects? This 97x97mm fambe blossom surface can meet your requirements, featuring special blossom texture and highly glossy surface, it is very welcome. Samples are available!
Welcome to find us if you are interested in this fambe blossom mosaic tiles and have any pool design inspirations, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 97x97mm swimming pool porcelain mosaic tiles
2. Fambe blossom texture, blue tones series
3. Highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch and etc
5. Mesh mounted on back, saving your time and energy in installation
6. Low water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications
| Model NO: | BMG001A1 |
| Size: | 97x97mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300X300mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 97x97mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCQ703
11x11mm Square Glossy Porcelain CBG304A
23x23mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Mixed Blue BCH003
Snowflake Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain CZH001TM
4 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2210
25x25mm Square Porcelain Gradient Lemon Yellow CIG001A
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW601E7
48x48mm Square Glossy Crystal Glazed Porcelain Cobalt Blue BCK613
11x11mm Square Glossy Porcelain Black CBG101A
48x48mm Square Matte Porcelain Red BCK401