Like a adorable crystal, the fambe porcelain mosaic tiles in 23x23mm is ideal for any swimming pools, SPA decoration and any wet areas. SAMPLE available here for you.
Highlight:
1. Pure blue colors
2. Fambe crystal glazed surface
3. Hugely versatile and high durability
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip surface that complies with chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc.
6. Easy to clean and install
7. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design,SPA center, Aqua projects, landscaping, baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs.
| Model NO: | BCH608 |
| Size: | 23X23mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 1000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 23X23mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Dark Blue MOA1603
25x25mm Square Glossy Porcelain Brown BCI615
6x6 Square Glossy Porcelain Blue WOB2601
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK633
48x48mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain KOA2902
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK621
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK651
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK637
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Orange IGA3005
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Teal Blue BCP701