Blue mix grey, this porcelain mosaic color will be individual and stylish for your swimming pool design, as well as recommended for bathroom decoration. Wave surface makes the space more stereoscopic and solid, you deserve to have it now!
Highlight:
1. Large-size waving surface
2. Easy to install and clean
3. Anti-slip surfaces that comply with the international norms
4. Surfaces highly resistant to chemical agents
5. High resistant to stains,scratch, marks, knocks and abrasion
6. Versatile porcelain materials
Suitable for:
Swimming pool, baths, kitchen, SPA center, Patio, landscaping, interior and exterior design
| Model NO: | BCP701 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5X295.5mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | 2000 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7mm |
| Color: | Blue Grey |
| Application: | Swimming Pool |
| Chip Size: | 95x95mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
25x25mm Square Glossy Glazed Porcelain Light Blue BCI605
25*25mm Square Porcelain Glow in the Dark IOH6006
48x48mm Square Glossy Glazed Porcelain Blue BCK629
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK642
97x97mm Azure Bliss Porcelain Pool Mosaic MOF8602
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Blue BCZ001
97*97mm Square Inkjet Marble Look White MOA1907
25x25mm Square Porcelain Mixed Blue CIG011A
11x11mm Square Glossy Porcelain White CBG201A
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP003