A classic square mosaic pattern for pool design, with popular 48x48mm chip size and deep blue colors to create a beautiful indoor or ourdoor swimming pool.
Highlight:
1. 48x48mm chip size, 306x306mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Fambe crystal glazed surface, dark blue shades
3. Hugely versatile and high durability, eco-friendly and nice performance
4. High resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh mounted on back, easy to install and maintain
6. Long lifespan with a low water-absorption rate
Suitable for:
Any swimming pools design,SPA center, Aqua projects,baths&kitchen, shower, backsplash and interior and exterior home designs
| Model NO: | BCK601 |
| Size: | 48x48mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48x48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwahle Tile |
| Origin: | Foshan, China |
| HS Code: | 6908900000 |
150x150mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BCW602E7
48x48mm Square Matte Porcelain Red BCK401
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK639
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCQ604
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Aquamarine MOA1604
48x48mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601
Classic Square Granule Surface HMF8201
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK609
48x48mm Inkjet Porcelain Marble Look Sukabumi Bali Green KOF8701
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK657