Like the real gold fish scales! Specifically popular in bathrooms, showers, swimming pools, these Moroccan-style fish scales are just as stunning and beautiful in your interior and exterior space. This fan shape mosaic tile can be installed in all directions for amazing effectiveness, which will help you create your personal style.
If you are greatly interested in pool mosaic, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.Made from porcelains, kiln glazed surface
2.Back-meshed design, easy for installation
3.Available in various colors and customized
4.Bring an appealing look to your future project
5.Function: Durable, wear-resistant, enough aesthetic feeling
6.Samples available here
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | ZGA2902 |
| Size: | 95*86*6.7mm |
| Style: | Glazed glossy fan shape porcelain mosaic metallic glazed |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 259x273x6.7mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Glossy Glazed Surface |
| MOQ: | 300 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Fish Scale |
| Thickness: | 6.7mm |
| Color: | Available in various colors |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | 95x86x6.7mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.9 kg/sheet |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Concave Mini Star Triangle Tile ZOB1103
Penny Round Tile Gray BCZ002B1
Trapezoid Tile Ceramic Light Grey BCZ931A
Finger Tile Dark Blue BCZ629Z
Plumage Tile Ceramic Dark Green BCZ601S
Herringbone Mosaic Dark Green BCZ919A
Plumage Tile Ceramic White BCZ201S
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1608
2x4 Subway Laminated Glass GZOJ9903
Subway Tile ZMD9201