Due to a stable low-key tone, the coffee crackle mosaic tiles can also make a stunning visual effect to any swimming pools and other space settings. It is so different from other mosaic colors. More details to contact us freely.
Highlight:
1. 48x48mm coffee chips mounted on mesh back
2. Glossy surface and heavy-crackle grains
3. High quality and huge versatility
4. Eco-friendly and good performance
5. Anti-slip finish that meets the international norms
6. Easy installation and cleaning
7. Unique for swimming pool resurfacing
8. Low water-absorption rate and lasting life
9. Highly resistant to moisture, chemical agent, crack, marks, wear, and abrosion.
Suitable for:
Indoor and outdoor swiming pool, aqua projects, landscaping, SPA centers, bathroom, kitchen, shower, backsplash and wall cladding and flooring of house designs.
| Model NO: | BCK901 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Ice-crackle |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Brown |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed White and Black KOF6006
48x48mm Square Matte Porcelain Red BCK401
25x25mm Square Porcelain Classic Cobalt Blue IGA3601
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK643
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Blue WOL9904
48*48mm Square Inkjet Ceramic ZOA2209
48*48mm Square Porcelain Ink Jet Dark Blue KOA2603
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain MOF8904
97x97mm Square Matte Porcelain Black BCM101B
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH611