What is our new pool tile design concept? This decorative tile is called glass conch tile which was made of crystal glass chips with inner shell conch. The resin chips are randomly added to the tile, and the inner stuff is also random. This kind of mosaic is a new design that makes the whole tile sheet lively. The glass conch tile gives a strong feeling that it is a picture. Combine with the sky, the sea, the sunshine, and the beach. What great artwork!
If you are greatly interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Crystal glass mix resin mosaic with the mother of pearl
2. Glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Mix glass, resin, mother of pearl
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples are available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZGH8602 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Glass conch tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass, resin, and mother of pearl |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*23*8mm+48*48*8mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.14 kg/sheet |
| Delivery Time: | 20 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
20*20mm Square Iridescent Dark Blue Glass GEOJ2605
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ011
23x23mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2002
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent Mixed Blue BGC010
20*20mm Square Iridescent White Glass GEOJ2901
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent Blue BGE601
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Rainbow Iridescent Mixed Green BGC004
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Orange BGZ032
25x25 Square Euro Glass Mosaic Antique ZCIO901
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Green BGZ018