Penny round resin crystal glass mosaic tiles with the color coats on the back of the mosaic tiles make thousands of colors possible. It's mesh mounted on high-quality fiber glass, so easy to install. It adds elegant designs to any space, and it's a highly versatile building material.
If you are intensely interested in pool tile, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Round crystal glass mix resin mosaic with the mother of pearl
2. Pebble shape, Glossy surface, Unique touch feeling
3. Available in 3 colors, Suitable for different styles
4. Mix glass, resin, mother of pearl, ceramic
5. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
6. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZGH8901 |
| Size: | 300*300*8mm |
| Style: | Round shape resin mosaic with the mother of pearl |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 162 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Crystal glass, resin, and mother of pearl |
| Shape: | Round |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Beige |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 43/33/23/20*8mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.14 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF1003
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8902
20x20mm Venus Cloud Square Hot Melt Glass Iridescent Cobalt Blue BGN606
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ013
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO607Z
25x25 Square Euro Glass Mosaic Antique ZCIO901
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Blue BGZ602
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE012
25*25mm Square Euro Glass Dark Blue GIOL4602
20x20mm Venus Cloud Square Hot Melt Glass Iridescent Brown BGN901