Bring your walls and floors to a new trend with this stylish hex mosaic tile patterns, one popular collection of our hexagon, made from porcelain and have a subtle glossy finish for residential and commercial use.
Highlight:
1. 19mm Hex mosaic chips mounted on mesh back
2. Highly resistant flooring, availale in wide colors
3. Highly resistant to knocks, marks, and abrosion and any chemical agents
4. Easy to install and clean
5. Anti-slip surfaces that comply with international norms
6. Eco-friendly and huge versatile
Suitable for:
Kitchen and bathroom covering, SPA center, shower, swimming pool building, pool surround areas, landscaping, water features, any interior and exterior home improvement, residentail and commercial projects.
| Model NO: | BCZ007 |
| Size: | 19mm |
| Style: | Classical Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 294x290mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 102 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 19mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
48x48mm Square Glossy Porcelain Gradient Blue KGA2601
25x25mm Square Porcelain Mixed Blue CIG011A
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6006
73*73mm Square Porcelain Crackle Yellow COB501X
48x48mm Square Matte Full Body Unglazed White KOF6201
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2204
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Green BCK711
25x25mm Square Porcelain Classic Mixed Blue IGA3003
48x48mm Square Full Body Unglazed Mixed Dark Blue KOF6008
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK620