New design dark blue ice-crackle subway tile will add a nautical twist to your shower decor or kitchen backsplash, also suitable for swimming pool project. These glazed finish design ocean-inspired subway tiles are pool rated, making them wonderful for adding refreshing twist spaces. If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
60x200mm heavy ice crackle subway tile
Unique ice-crackle pattern design, glazed surface
Made of porcelain, 8.5mm thickness
Back mesh design, convenient to install
Easy to clean, wear-resistant and durable
Color option: dark green, green, brown, blue, dark blue, gray
Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
Free tile samples available
Suitable for:
Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool Walls, Spas, Commercial Space, etc
| Model NO: | ZOM5602 |
| Size: | 60*200*8.5mm |
| Style: | 60x200mm heavy ice crackle subway tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | / |
| Connect: | / |
| Surface: | Glossy, Glazed |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 8.5mm |
| Color: | dark green, green, brown, blue, dark blue, gray |
| Application: | Bathroom Walls, Shower Areas, Swimming Pool, etc. |
| Chip Size: | / |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | 0.22kg/piece |
| Delivery Time: | 20 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Fish Scale Wave Pattern Royal Blue BCZ634-B
Fish Scale Royal Blue BCZ634
3D Bevel Mirror Glass Mosaic ZGM3901
Penny Round Tile Brown BCZ005B1
Triangle Tile Ceramic Light Grey BCZ312A
Diamond Tile Ceramic Gray ZBE2301
Kit Kat Tile Teal Blue BCZ710A
Penny Round Tile BCZ901
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9908
Triangle Tile Ceramic Khaki BCZ929A