This 260X300mm triangle shaped mosaic tile is made of premium porcelain, which is durable and wear resistant. It can meet the special need to achieve an extraordinary design in any commecial and residential tiling projects. Kitchen, bathroom, bedroom, outdoors, there are many places you can add a khaki tone. Sample available for quality check here.
Highlight:
1. 45x45mm chip size, 260X300mm sheet size, 6mm thickness, 3mm gap
2. Triangle design, mesh mounted on back
3. Glossy glazed finish, vintage khaki color
4. Good versatility, eco-friendly and high performance
5. Easy to clean and install
6. Low water absorption rate, no color fading, long lifespan
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, kitchen backsplash and any interior designs.
| Model NO: | BCZ929A |
| Size: | 45X45mm |
| Style: | Vintage style |
| Color Type: | Beige color |
| Usage: | Wall, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 260X300mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 93 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Triangle |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Khaki |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 45X45mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.84kg |
| Delivery Time: | 35 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Hexagon Tile Marble Pattern Inkjet Ceramic BCZ909
Gradient Glass ZOM1909
Fish Scale ZGA2902
Diamond Tile Ceramic Dark Green ZBE2703
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9906
Frozen Fan Shape Crackle BCZ707-B
Fish Scale ZOB1705
Finger Tile Light Blue BCZ630Z
Classic Hot Melting Glass White GZOJ2201
Natural Shell Square BOE902E4