Ink-jet stone effect and popular hexagon shape, this ceramic mosaic tile is new addition to our imitation stone series, working beautifully when used for wall and floor covering with an amazing natural stone visual effect. Sample can be provided for making sure tile quality.
Highlight:
1. 95x110mm chip size, 295.5x256mm sheet size, 6mm thickness
2. Natural stone texture, matte finish, good-touch
3. Nice quality, wearproof, stain-resistant and low water absorption rate
4. Mesh backing for simple installation and maintenance
Application:
Swimming pool cover, bathroom, shower, kitchen, living room, etc.
| Model NO: | BCZ910 |
| Size: | 95x110mm |
| Style: | Natural Style |
| Color Type: | Grey |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5x256mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Matte finish |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Hexagon |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Grey |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 95x110mm |
| Gap: | / |
| Net Weight/Sheet: | / |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Plumage Tile Ceramic Dark Blue BCZ701S
Pebble Tile Ceramic Rainbow BCZ007B1
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9910
Strip Crystal Glass ZHM2903
Trapezoid Tile Ceramic Brown BCZ933A
Arabesque Tile Pale Blue BCZ601E2
Gradient Glass ZOM1909
Natural Shell Round BOZ901E4
Penny Round Tile Baby Blue BCZ610B1
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1608