Looking for marble look swimming pool tiles? Porcelains might be great material. These 4 inches marble pattern porcelain mosaics with a glossy and smooth surface, have the ability to change any space of your home. Perfect for interior and exterior applications, make a statement with these vintage porcelain mosaic tiles from Bluwhale Tile.
If you are greatly interested in pool mosaic murals, contact us for samples immediately!
Highlight:
1.4-inches marble look porcelain mosaic
2. Vintage style design, glossy finish, smooth touching
3. There are 3 styles for your choice
4. Made of porcelain, 6.0mm thickness
5. Back mesh design, convenient to install
6. Easy to clean, wear-resistant and durable
7. Suitable for pool projects, spas, bathroom wall renovations and etc
8. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | MGF8701 |
| Size: | 300*300*6mm |
| Style: | Ink-jet pattern style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300*6mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6.0 mm |
| Color: | Green |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 97*97*6mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.1 kg/sheet |
| Delivery Time: | 15 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
48x48mm Square Glossy Porcelain Pink CKG410B
48x48mm Square Full Body Unglazed Brown KOF6904
6x6 Large Square Inkjet Pattern Glossy Porcelain Cobalt Blue WOL9601
48mmx48mm Square Inkjet Printed Porcelain Pool Mosaic KMA1702
97x97mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain Aquamarine MOA1604
6x6 Large Square Inkjet Pattern Matte Porcelain Blue WOL9907
100x100mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCQ604
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Dark Blue BCK639
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK651
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2205