Iridescent pool glass tile cobalt blue for swimming pool, shower walls, backsplash, Jacuzzi, and spa. Made with rainbow translucent glass for an attractive reflection effect underwater. This mosaic tile is mesh mounted and sold by the sheet.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1.Colored glass mosaic with a wave finish cobalt blue
2.Wave pattern, rainbow iridescent effect, smooth touching
3.There are 14 colors for your choice
4.Made of glass, 8.5mm thickness
5.Back mesh design, convenient to install
6.Easy to clean, wear-resistant and durable
7.Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
8.Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOF1605 |
| Size: | 310x294x8.5mm |
| Style: | Iridescent Glass Pool Tile Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 310x294x8.5mm |
| Connect: | Back Mesh Design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Penny Round |
| Thickness: | 8.5mm |
| Color: | Cobalt Blue |
| Application: | Swimming pool, spa, bathroom, backsplash, etc |
| Chip Size: | Dia 25 |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.48 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Trapezium Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGZ006
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE005
20x20mm Square Hot Melt Glass Iridescent Blue Mix BGE010
Hot Melt Glass GEOM9601
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ022
Crystal Glass BRH002
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1606
48x48mm Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GKOJ2601
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Jade Green BGZ025
20*20mm Square Iridescent Blue Green Glass GEOJ2601