One of our best selling mosaic tiles in rainbow series, with an iridescent surface and 15x15mm chip size, classic green blend color, widely used in bathroom, kitchen, wetroom and styles of swimming pools. Welcome to inquire us if you like it.
Highlight:
1. 15x15mm glowing surface
2. Blue colors mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. Satisfying quality and long life
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC014 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.35mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.76kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Cream BGZ201
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8903
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ030
1x1 Crystal Glass Iridescent GIOL1202
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass GEOJ2903
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GHOL1701
Trapezium Matte Hot Melt Glass Iridescent Green BGZ006
36x36mm Square Hot Melting Glass Amber GZOL1902
2x2 Crystal Glass Iridescent GKOL1201
15*15mm Square Glass Gold GCGL5901