Luxury Mossy Green Windmill BGZ017 in green
tone can bring sense of simplicity and mediterran to your home space.
With using gold line, the space can be enlarged and show you a great
visual effect. With smooth chip edge, this green glass mosaic looks
random but still orderly, elegant and simple for modern design.
If you are interested in our glass mosaic tiles, do not hesitate to contact us for more details. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Highlight:
1. Windmill design, mossy green blend
2. Chip size:30x20mm+10x10mm; Sheet size:322x322mm; Thickness:4mm; Gap:2mm
3. Mesh backing for easy installation
Suitale for:
Garden, swimming pools, bathroom, kitchen, living room, etc.
| Model NO: | BGZ017 |
| Size: | 20X30+10X10mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 322x322mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Windmill Pattern |
| MOQ: | 187 Sqm |
| Packing Details: | Neutral Carton, Wooden/Plywood Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Rectangle and Square Mix |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Mossy Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Outside, Kitchen |
| Chip Size: | 20X30+10X10mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.73kg |
| Delivery Time: | 15 Days After Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
Iridescent Glass Tile GZOF1401
Iridescent Glass Tile GZOF1004
Hot Melt Glass GEOM9603
25x25 Square Euro Glass Mosaic Antique ZCIO901
Crystal Glass Mix Blue BGI004F2
Iridescent Glass Tile GZOF5005
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE008
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent GEO001KST
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent GIOL1702
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Blue BGZ011