A pure white tone makes you think of a soft cloud. The resulting swirls make shimmers that are ideal for pool areas, bathrooms, and anywhere you find water. Make a vivacious pop of color that will accentuate all spaces.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Rectangle shape hot-melting glass mosaic with a ripple pattern
2. Smooth touching matte surface, beautiful blue ocean palette
3. Made of glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOJ2302 |
| Size: | 300*300mm |
| Style: | Hot-melting glass mosaic with ripple pattern |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | White |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*73*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.03 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Hot Melt Glass GEOM9601
Basket Weave Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ016
2x2 Crystal Glass Iridescent Grapefruit Pink GKOL1401
Hot Melt Glass GEOM9604
23*48mm Brickbond Galaxy Glass Mosaic GZON7701
Hot Melt Glass GEOM9002
Oval Iridescent Hot Melt Glass Multicolored BGZ008
Crystal Glass Yellow BGI011F2
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Grey BGZ903
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2608