Blend colors bring a beautiful visual feel. We mingle shades of blue with stained glass rectangles to create a clash of styles. The resulting swirls make shimmers that are ideal for pool areas, bathrooms, and anywhere you find water. Make a vivacious pop of color that will accentuate all spaces.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Rectangle shape hot-melting glass mosaic with a ripple pattern
2. Smooth touching matte surface, beautiful blue ocean palette
3. Made of glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOJ2602 |
| Size: | 300*300mm |
| Style: | Hot-melting glass mosaic with ripple pattern |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Blue mix gray |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*73*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.03 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
1x2 Running Bond Subway Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GZOJ2002
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ030
Iridescent Glass Tile GZOF1605
Oval Iridescent Hot Melt Glass Multicolored BGZ008
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Mixed Yellow BGC017
Crystal Glass Mix Blue BGI005F2
Brickbond Glass GZOM9901
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGZ001
1x1 Crystal Glass Iridescent Grapefruit Pink GIOL1401