A neutral gray hue creates a modern and minimalist feel for your space. The resulting swirls make shimmers that are ideal for pool areas, bathrooms, and anywhere you find water. Make a vivacious pop of color that will accentuate all spaces.
If you’re interested in our products, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. Rectangle shape hot-melting glass mosaic with a ripple pattern
2. Smooth touching matte surface, beautiful blue ocean palette
3. Made of glass, 6.0mm thickness
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | GZOJ2301 |
| Size: | 300*300mm |
| Style: | Hot-melting glass mosaic with ripple pattern |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 300*300mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Glass |
| Shape: | Rectangle |
| Thickness: | 6.0mm |
| Color: | Gray |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 48*73*6mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.03 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ030
1 Inch Mixed 2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent Blue BGZ002
48x73mm Rectangle Matte Hot Melt Glass White GZOJ2302
20x30mm Running Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ014
Iridescent Glass Tile GZOF5004
25x25mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GIOL1607
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GZOL1701
15x15mm Square Hot Melt Glass Iridescent Mixed Green BGC025
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1002
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE005