Crystal Lagoon's palette is very vivid and beautiful. The tile colors are rich in places, but not too rich, and are tastefully accented by a mix of lighter tans and such. Truly a beautiful design to behold. Each sheet is individually unique to prevent noticeable repeating patterns. This mosaic tile will add more textures to any spa, shower, or bathroom wall remodel project. This new item has growing demand among our clients from Australia, Philippines, Malaysia and Vietnam market. The wholesale factory price is very competitive!
If you are greatly interested in pool mosaics, contact us for samples immediately!
Highlight:
1. Mixed-size linear shape laminated glass mosaic
2. Made from laminated glass, durable and timeless
2. Back-meshed design, easy for installation
3. Available in various colors
4. Bring an appealing look to your future project
5. Accept OEM & ODM
6. Samples available here
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, Hotel lobby, Living room and etc.
| Model NO: | GZOJ9917 |
| Size: | 297*300*8mm |
| Style: | Linear shape laminated glass mosaic style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 297*300*8mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy finish |
| MOQ: | 72 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Laminated glass mosaic |
| Shape: | Linear shape |
| Thickness: | 8.0 mm |
| Color: | Blend color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc |
| Chip Size: | 23*98+23*198+30*98+30*198+40*98+40*198mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.60 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Natural Shell Round BOZ902E4
Fish Scale ZGA2901
Frozen Fan Shape Crackle BCZ707-B
Electroplated Linear Shape Glass ZOM1912
Classic Hot Melting Glass White GZOJ2201
Mixed Size Square Metal Mix Laminated Glass GZOJ9910
Frozen Fan Shape Crackle BCZ316
Shield Tile Tale Blue BCZ313Z
3D Bevel Mirror Glass Mosaic ZGM3901
Herringbone Mosaic Green BCZ709A