To install a featured wall, this green ceramic strip mosaic tile in a herringbone pattern and fambe texture is a great option for you. It can be used for backsplash, wall cladding. Sample can be provided here.
Highlight:
1. 12x50mm chip size, 306x299mm sheet size, 6mm thickness, 2.0mm gap
2. Fambe glazed texture, glossy finish
3. Highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh backing, easy installation
6. Low water absorption rate, no color fading, longevity
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCZ709A |
| Size: | 12x50mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Green Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x299mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Herringbone Strip |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Green |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 12x50mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.0kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Herringbone Mosaic Dark Green BCZ919A
Diamond Tile Ceramic Gray ZBE2301
Fish Scale Wave Pattern Brown BCZ937-B
Ice Crackle Subway Tile ZOM5602
Trapezoid Tile Ceramic Khaki BCZ936A
Convex Mini Star Triangle Tile ZOB1608
Frozen Fan Shape Crackle BCZ715
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9918
Hexagon Tile Matte Grey Blend CZO037B
Frozen Fan Shape Crackle BCZ304-B