Highlight:
1. 15x15mm glossy finish iridescent surface
2. Blend colors mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. Superb quality and long service life
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC022 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Mixed |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8902
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO608Z
20*20mm Square Iridescent Metallic Black GZOJ2906
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Tangerine GKOL1502
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Jade Iridescent BGC008
Iridescent Glass Tile GZOF5009
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Matellic GMOF1901
20*20mm Square Iridescent Dark Blue Glass GEOJ2605
20*20mm Square Iridescent Green Glass GZOJ2701
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent BGE005