What an imaginary color! This melting glass mosaic in green tone can add simplicity and mediterran to any pool designs, showing you a great visual effect. SAMPLE AVAILABLE HERE.
Hightlight:
1. 20x20mm mosaic chips mounted on mech back
2. Coloring processing under high temperature
3. Imaginary colors and matte finish
4. Good looking and high durability
5. Highly wearproof, long lifespan
6. Easy to install and clean
Suitable for:
Any swimming pools, pool side innovation, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, landscaping, wall cladding, wetroom, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGE701 |
| Size: | 20x20mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 330x330mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Green |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 20x20mm |
| Gap: | 2mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.65kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
Iridescent Glass Tile GZOF5003
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Blue GZOL1002
Iridescent Glass Tile GZOF1601
1x1 Crystal Glass Iridescent Grapefruit Pink GIOL1401
2 Inch Square Hot Melt Glass Iridescent BGK001
Crystal Glass BRH002
25*25mm Iridescent Clear Glass Aqua Blue GKOF1601
Iridescent Glass Tile GZOF5001
48x48mm Square Crystal Glass Iridescent Blue GKOL1603
20x30mm Stack Bond Matte Hot Melt Glass Mixed Cobalt Blue BGZ015