This 12x50mm herringbone mosaic wall tile features a glitter surface and fambe blue color, it is newly decorative for both aqua project and home decoration. If you need a sample, feel free to contact us now.
Highlight:
1. 12x50mm chip size, 306x299mm sheet size, 6mm thickness, 2.0mm gap
2. Fambe glazed texture, glossy finish
3. Highly versatile, eco-friendly and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratch, abrosion, etc
5. Mesh backing, easy installation
6. Low water absorption rate, no color fading, longevity
Suitable for:
Any swimming pools design, piscine, bathroom, shower, backsplash and home decoration.
| Model NO: | BCZ619A |
| Size: | 12x50mm |
| Style: | Modern style |
| Color Type: | Blue Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306x299mm |
| Connect: | Mesh backing |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Ceramic |
| Shape: | Herringbone Strip |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | Blue |
| Application: | Pool, Piscine, Spa, Bathroom, Shower, Kitchen, Living room |
| Chip Size: | 12x50mm |
| Gap: | 2.0mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.0kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | / |
Fish Scale ZGA2401
Square Tile Digital Print Ceramic BCM002J1
Ice Crackle Subway Tile ZOM5601
Fish Scale ZGA2304
Fish Scale ZGA2601
Triangle Tile Ceramic Khaki BCZ929A
Trapezoid Tile Ceramic Light Grey BCZ931A
Trapezoid Tile Ceramic Dust Grey BCZ932A
Penny Round Tile BCZ702
Natural Shell Black Lip BOZ909E4