Introducing our latest addition to the pool tile collection, the 20*20mm square iridescent blue-green glass mosaic. Featuring a captivating blend of shimmering blues and greens, this mosaic is guaranteed to elevate the aesthetics of your pool area. Crafted using premium quality glass, our mosaic tiles are not only visually stunning but also highly durable, ensuring longevity and low maintenance. Measuring at a conveniently compact 20*20mm, these tiles allow for easy installation and customization to fit any design scheme. Transform your pool into an oasis with our exquisite iridescent blue-green glass mosaic. Order now and experience the perfect fusion of beauty and functionality in your pool area.
Welcome to find us if you are interested in pool tiles and have any pool design ideas, please inquire us immediately!
Highlight:
1. 25x25mm square iridescent glass mosaic for pool
2. Hot melt glass chips, matte finish, iridescent effect finish
3. Highly versatile, eco-friendly, and good performance
4. Highly resistant to chemical agents, marks, scratches and etc
5. Mesh mounted on the back, easy to install
6. Zero water absorption rate and long lifespan
Suitable for:
Swimming pools, spa pools, ponds, bathrooms, showers, etc
| Model NO: | GEOJ2601 |
| Size: | 327*327*4mm |
| Style: | Iridescent glass pool tile style |
| Color Type: | Same color system |
| Usage: | Any pool and interior space projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327*327*4mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Matte surface |
| MOQ: | 100 sqm |
| Packing Details: | Neutral or custom carton, neutral package, wooden pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot melt glass |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4.0mm |
| Color: | Iridescent blue-green |
| Application: | Swimming pools, spa, shower, bathroom, pond, etc |
| Chip Size: | 20*20*4mm |
| Gap: | 2.0 mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.10 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
Glass Resin Mother of Pearl GHGH8603
20x20mm Square Matte Hot Melt Glass Iridescent GEO001KST
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8901
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Color BGC030
Free Stone Pebble Shape Hot Melt Glass Grey BGZ903
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GZOL1701
Hot Melt Glass GEOM9604
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass Mixed Blue GEOJ2607
23x73mm Wave Shape Matte Hot Melt Glass White GZOJ2303
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue ZCIO607