Highlight:
1. Classic glazed surface and 48mm size
2. Easy to install and clean
3. Hugely versatile
4. Matte anti-slip surface that comply with the international norms
5. High resistance to chemical agents, stains, scratch, marks, knocks, abrosion, etc.
6. Lower water-absorption rating
Suitable for:
Any
styles of swimming pools, SPA center, patio,
landscaping and wall cladding and flooring of interior and exterior
designs.
| Model NO: | BCK202 |
| Size: | 48X48mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 306X306mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain/Ceramic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 6mm |
| Color: | White |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 48X48mm |
| Gap: | 3mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
22x22mm Square Porcelain Gradient Red and Yellow CGG003A
48*48mm Square Porcelain Glow in the Dark Blue KOH6005
1x1 Staggered Square Glossy Porcelain Gradient Blue IGA1903
2 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2205
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue BCP002
95x95mm Ripple Surface Square Porcelain Mixed Blue Combo
97x97mm Blossom Surface Sqaure Glossy Porcelain Blue BMG904A1
48x48mm Dot Surface Square Porcelain Blue BCK633
25x25mm Square Porcelain Classic Dark Blue IGA3607
23x23mm Granule Matte Surface Square Porcelain Mint Green HMF8701