With a smooth touching finish, our wave series is unique and beautiful. Perfect for interior and exterior applications, make a statement with these wonderful porcelain pool tiles.
If you're interested in the pool tiles, feel free to contact us immediately!
Highlight:
1. 4'' wave pattern blend color porcelain mosaic
2. Smooth touching glazed surface
3. Made of porcelains, high color variation
4. Back mesh design, convenient to install
5. Easy to clean, wear-resistant and durable
6. Suitable for pool projects, bathroom wall renovations and etc
7. Free tile samples available
Suitable for:
Swimming pools, spas, bathrooms, showers, kitchen backsplashes, etc
| Model NO: | BCP001,BCP002,BCP003,BCP004,BCP005,BCP601,BCP602,BCP603,BCP604,BCP605,BCP701 |
| Size: | 95x95mm |
| Style: | Modern pool tile style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Any Interior Space and Pool Projects |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295.5x295.5mm |
| Connect: | Back mesh design |
| Surface: | Glossy, Wave-Like |
| MOQ: | Regular Stock, No MOQ Request |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 7.0mm |
| Color: | Available in blend color and solid color |
| Application: | Swimming pools, fountain, spa centers, hotel lobby, living room and etc. |
| Chip Size: | 95x95x7mm |
| Gap: | 3.5mm |
| Net Weight/Sheet: | 1.2 kg/sheet |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6908900000 |
23x23mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCH610
95x95mm Ripple Surface Square Glossy Inkjet Porcelain POA2901
Diameter 19mm Penny Round Glossy Porcelain Blend Light Blue BCZ002
97x97mm Square Inkjet Marble Look Matte Porcelain Gray MOF8905
4 Inch Hexagon Inkjet Printing Ceramic ZOA2210
25x25mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Beige BCI502
48x48mm Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK663
48x48mm Blossom Surface Square Glossy Porcelain Blue BCK617
25x25mm Square Porcelain Classic Blue IGA3604
48x48mm Heavy Ice Crackle Surface Square Glossy Porcelain Brown BCK901