A very nice dark blue fish scale tile for sale newly added to our swimming pool mosaic series, manufactured with unique crackle texture and designed in a wave pattern, this tile sheet is going to make a beautiful appearance to your bathroom wall cladding.
Don’t hesitate to contact us if you are interested in our products.
Highlight:
1. Wave pattern, fish scale tile
2. Ice-crackle unique texture, elegant gray color
3. Made of premium porcelain, durable, wear-resistant
4. Glossy finish, easy to clean and maintain
6. With back mesh mounted for easy installation
7. Long lifespan with a low water-absorption rating
Suitable for:
Swimming pools, SPA centers, floors, bathrooms, kitchen, backsplashes, showers, and any applications.
| Model NO: | BCZ610-B |
| Size: | 90.5x83.5mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Same Color System |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 273X273mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glossy |
| MOQ: | 100 Sqm |
| Packing Details: | Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Porcelain |
| Shape: | Fish Scale/Fan Shape |
| Thickness: | 7.2mm |
| Color: | Dark Blue |
| Application: | Swimming Pool, Flooring, Bathroom, Living Room, Dining Room, Kitchen |
| Chip Size: | 90.5x83.5x7.2mm |
| Gap: | 3.0mm |
| Net Weight/Sheet: | Around 1.03kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 6904900000 |
Diamond Tile Ceramic Dark Green ZBE2703
Mixed Size Linear Shape Laminated Glass GZOJ9919
Triangle Tile Ceramic Cobalt Blue BCZ628A
Frozen Fan Shape Crackle BCZ707
Shield Tile Tale Blue BCZ313Z
Strip Crystal Glass ZHM2903
Penny Round Tile BCZ004B1
Ice Crackle Subway Tile ZOM5602
Triangle Tile Ceramic Blithe Blue BCZ627A
22*145mm Stackbond Finger Shape Porcelain Matte Terracotta ZMA1907