Born with nobility and elegance, the mosaic products add artistic beauty to decoration spaces. SAMPL AVAILABLE HERE.
Highlight:
1. 15x15mm glossy surface
2. Blue colors mounted on mesh back
3. Easy to clean and maintain
4. High gloss and stereo effect
5. Highly resistant to water, stains, scratch, marks, abrosion, chemical agent, etc
6. Anti-slip surface that complies with the internation standard
7. Long lifespan and quality design
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC015 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 295x295mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.47mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Blue BGZ024
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Color ZCIO001
23x23mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GHOL1701
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue GIO607Z
Iridescent Glass Tile GZOF1004
36x36mm Square Crystal Glass Mixed Aqua Green GZOL1701
20x20mm Square Iridescent Hot Melt Glass GEOJ2903
36x36mm Square Crystal Glass Aqua Gree Mixed Dark Blue GZOL1704
15x15mm Sauqre Hot Melt Glass Iridescent Mixed Color BGC022
97x97mm Square Matte Crystal Glass Iridescent Cobalt Blue GMOF1601