Bluwhale Tile as one of the professional swimming pool tiles suppliers, is committed to supply wide range of high quality mosaic tiles for pool surround design. Custom service and sample are available here.
Highlight:
1. 15x15mm blend mosaic chips
2. Mounted on mesh back ready for installation
3. Impervious to liquid and vapors, highly resistant to scratch, chemical agents, stains, discoloration
4. Guaranteed for the longevity
Suitable for:
Swimming pools, pool side decoration, surround area of pools, pool border, pool waterline, SPA center, auqa project, bathroom, kitchen, backsplash, landscaping, any interior and exterior designs.
| Model NO: | BGC001 |
| Size: | 15x15mm |
| Style: | Modern Style |
| Color Type: | Mix Color |
| Usage: | Wall, Floor, Swimming Pool |
| Certification: | CE, SGS, TUV, ISO |
| Sheet Size: | 327x327mm |
| Connect: | Mesh |
| Surface: | Glazed,Matt |
| MOQ: | 173 Sqm |
| Packing Details: | Neutral or Custom Carton, Neutral Package, Wooden Pallet |
| Specification: | Grade A |
| Material: | Hot Melt Glass Mosaic |
| Shape: | Square |
| Thickness: | 4mm |
| Color: | Blue Blend |
| Application: | Living Room, Bathroom, Dining Room, Kitchen, Swimming Pool |
| Chip Size: | 15x15mm |
| Gap: | 1.35mm |
| Net Weight/Sheet: | 0.79kg |
| Delivery Time: | 30 Days After The Deposit Is Paid. |
| Trademark: | Bluwhale Tile |
| Origin: | Foshan China |
| HS Code: | 7016100000 |
23x23mm Running Bond Square Matte Silicon Joint Hot Melt Glass GHOJ2004
20*20mm Square Iridescent Blue Glass GEOJ2602
1 Inch Hexagon Matte Hot Melt Glass Jade Green BGZ025
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blue ZCIO607
Brickbond Glass GZOM9903
15x15mm Square Iridescent Hot Melt Glass Amber GHOJ2602
Hot Melt Glass GEOM9602
25x25 Square Euro Glass Mosaic Blend Black ZCIO002
Crystal Glass Blue BGI007F2
Stone mix Glass Conch Resin Tile GHGH8901